header

         

Aktuality

O nás

Co nabízíme

Workshopy

Naše jurta

Naši přátelé

Fotogalerie

E-shop

KontaktCO NABÍZÍME

Bubny

Šamanský buben (membránofon) je šamanova kobyla (říká tuvinská Šamanka Anisja Monguš). Anebo se říká, že je duší šamana.
Je to vskutku neocenitelný "pomocník" každého šamana. A stejně jako umělcova tvorba je vyjádřením jeho duše i jeho srdce - ať už jako hudební nástroj, skrze nějž k vám šaman promlouvá svou hrou, nebo jako nástroj, jehož rytmika může šamana přivézt až do stavu vytržení (transu) a "vidění".
Ačkoli základ takového bubnu je vždy stejný - dřevěný rám z ohýbaného dřeva, potažen kůží - každý buben je originál, který si autor dotváří dle své vlastní fantazie. Důležité je, aby výsledný efekt co nejlépe vyhovoval svému účelu.
Přestože jeho strohá, základní forma někdy vyhovuje více, správným dotvářením a doladěním nástroje můžeme dosáhnout překvapivých výsledků a ze zdánlivě doprovodného nástroje se rázem může stát sólový instrument, s širokou škálou aliqotních tónů a doprovodných zvuků.
Způsob, jakým je kůže na bubnu napnuta, neumožňuje obvykle dodatečné ladění nástroje, ani dotahování povolené kůže. Kůže reaguje na vnější vlivy - na teplo, sucho či vlhko - a za deštivého počasí může znít zcela hluše. Buben je stále živý a je potřeba ho občas "krmit". Prudké a rychlé nahřívání u tepla zkracuje životnost bubnu. Na slunci se nám krásně napne, podobně i u ohně, avšak je potřeba dbát jisté míry opatrnosti.
Správně napnutý buben, kdy je kůže napnutá jako struna, má krásně zvonivý zvuk s dlouhým dozvukem. U mistrovských nástrojů není ani zapotřebí paličky - stačí hrát pouhým dotekem prstů. Sama palička pak, v závislosti na vlastní konstrukci, může zvuk bubnu náležitě podkreslit. Její údery mohou být měkké či tvrdé, hladké či ostré, chrastivé i zvonivé.
Jiné nástroje

...
Rituální předměty

Chřestidla: nejen v tradici jihoamerického šamanismu jsou právě chřestidla neodmyslitelnou součástí. Jejich rozmanitost nezná hranic. Různá chřestidla slouží různým účelů - od jemných šumících, přes zvonivé, až po hlučné třeštivé…

Vějíře: z ptačího peří obzvlášť ceněné, mají v šamanské praxi hned několikeré využití. Poslouží v parných vedrech stejně dobře, jako při rozdělávání ohně či nakuřování prostoru, i při rituálním "zahánění zlých sil".

Nakuřovadla: slouží k očistě prostoru kouřem. Jsou známa od nepaměti. Jejich škála je obrovská a jako nakuřovadel se používají různé vonné, posvátné, či léčivé byliny (šalvěj, rozmarýn, levandule…), vonná dřeva (cedr, santal), jehličí (borovice, smrk, jalovec.), pryskyřice (kadidlo, myrha)…
Používají se buď samostatně, nebo ve směsích; volně sypané na žhnoucí uhlík, nebo v podobě vonných tyčinek, "františků." A pro každý způsob použití existuje řada nakuřovacích nádob, podstavců nebo držadel - od primitivních, jednoduchých, až po umělecky bohatě ztvárněné, odpovídající vždy té dané kultuře.
Jak vonný kouř čistí? Odpařující se éterické oleje a pryskyřice prosytí vzduch a naplní prostor. Poté chladnou a opět se kondenzují v podobě mikroskopických kapiček, ztěžknou a klesají k zemi. Přebíjí stávající zápachy (obzvlášť praktické v kuřáckých místech) a kondenzující se smola do sebe "zabalí" a zneškodní i mikroby v ovzduší přítomné (efekt desinfekce). Kouř zahání i nepříjemný hmyz. Sám otevřený živý oheň nám kromě tepla a pohledu do mihotajícího se světla, který nikdy neomrzí, příjemně ionizuje okolí.
Ozdoby

Amulety a přívěšky: existuje nepřeberné množství různých amuletů a přívěsků s nekonečnými variacemi motivů, které si můžete pořídit v kterémkoli "Etno-shopu" nebo na trzích. Zde vám nabízíme přívěšky ryze přírodního charakteru, který je k našemu tématu nejblíže
Keramika

...
Mandaly

...

     
2012 (c) šamanské bubny, grafika (c) Merlin Irene